يكشنبه ۶ ، خرداد ۱۳۹۷

>> بازی آنلاین استراتژیک امپراطوری های جاوید  <<
 


امپراطوری های جاوید محبوبترین و پیشرفته ترین بازی استراتژیک آنلاین میباشد که به بیش از 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. در این بازی شما یکی از دو نژاد امپراتوری ها و یا صحرانشینان را انتخاب کرده و در کنار هزاران بازیکن دیگر لرزه بر تن دشمنان خود می اندازید.
جوایز: در طول سرور مدیریت پاداش های روزانه هفتگی و ماهانه را به بازیکنان برتر اهدا میکند و در پایان هر سرور به بازیکنان و اتحادهای برتر پاداش های ارزنده ای اهدا میگردد.

در کمتر از یک دقیقه ثبت نام و سپس نژاد خود را انتخاب کرده و فرمانروایی خود را آغاز کنید.
بازی امپراطوری های جاوید به دانلود نیاز ندارد و کاملا رایگان است.

برای شروع کلیک کنید 

::::: بگذارید اقتصاد نفسی بکشد ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

روزنامه آرمان: سعید لیلاز از زمره اقتصاددانانی است که به زبان ساده ای سخن می گوید. او که در مورد شکل اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها بارها انتقاد کرده و متذکر شده بود که با این روش نمی توان به اهداف مدنظر رسید، حال بر ادامه اجرای این طرح مشروط بر رفع ایراداتش تاکید دارد چرا که از نگاه وی، سهم هدفمندسازی یارانه ها در تورم آن چنان نیست و منشأ اصلی مشکلات فعلی اقتصاد ایران بی انضباطی های مالی است.

به همین دلیل لیلاز در این گفت وگو که چند ماه پیش انجام شده بود، عنوان می کند که حتی اگر بنزین لیتری یک میلیون تومان هم شود سطح عمومی قیمت ها افزایش نمی یابد و تورم به دلیل افزایش قیمت سوخت نیست. وی بزرگترین چالش دولت یازدهم را ایجاد یک توازن مالی در حوزه اقتصاد می داند و خطاب به مسئولان می گوید: بگذارید این اقتصاد یک نفسی بکشد. متن کامل گفت وگوی وی با روزنامه آرمان را می خوانید:

با وجود همه انتقاداتی که خیلی از اقتصاددان ها به طرح هدفمندسازی یارانه ها دارند اما طبق سخنان پیشین شما، به نظر می رسد شما موافق ادامه این طرح هستید. استدلال شما برای ادامه این طرح چیست؟

مساله این نیست که من تحت هر شرایطی از موضوعی دفاع می کنم. مساله این است که ما از روز اول گفته بودیم طرح هدفمندسازی یارانه ها با شکلی که در حال اجراست به اهداف مدنظر نخواهد رسید. چندین نکته و ایراد محتوایی و مبنایی داشتیم. یکی اینکه بالاخره اگر قرار بود طرح هدفمندسازی یارانه ها اجرا شود، چرا از سال 83 در برنامه سوم و بعد برنامه چهارم متوقف شد و با افتخار هم اعلام کردند که به عنوان هدیه به ایران این هدفمندی را متوقف می کنند.

در ماده سوم برنامه چهارم هم اصلا این طرح هدفمندسازی آمده بود و این افزایش سالانه قیمت حامل های انرژی و رساندن قیمت آن تا 95درصد قیمت فوب خلیج فارس هم در قانون آمده بود و هم داشت اجرا می شد؛ به طوری که در مجلس هفتم وقتی جلوی آن را گرفتند رئیس مجلس وقت اعلام کرد که ما یک عیدی داریم می دهیم. این اولین ایرادی است که از این طرح مطرح است و دومین ایراد پرداخت یارانه به مردم بود که نه در برنامه وجود داشت و نه علم اقتصاد این شکل اجرا را تایید می کند. خب، طبیعی است که وقتی شما درآمدهای حاصل از یارانه را به جای سرمایه گذاری به مصرف کنندگان می دهید بخشی از آن به بازار مصرف منتقل می شود و بخشی از آن به گردش پول سرعت می دهد و از این طریق حتی اگر هیچ افزایش جدیدی در نقدینگی به وجود نیاید، تورم به وجود خواهد آمد.

ایراد بعدی این است که حتی قانون مصوب دولت های نهم و دهم هم هرگز اجرا نشد. قرار بود که 30 درصد از درآمدهای هدفمندسازی یارانه ها به تولید داده شود که این طور نشد و در بهترین حالت تا 5/6درصد بیشتر به تولید نداده اند. ایراد چهارم که بزرگترین ایراد آن است، این بود که وقتی شما هدفمندسازی یارانه را می خواهید اجرا کنید این طرح فقط بخشی از منظومه استراتژیک اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی موسوم به آزادسازی اقتصادی است و در خلأ نمی تواند اجرا شود.

وقتی شما قیمت های حامل های انرژی را آزاد می کنید باید قانون کار را هم اصلاح کنید. شبکه بانکی باید اصلاح شود یا اینکه اگر تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت در حالی که قیمت داده های تولید افزایش یافته اجازه ندهند که واحدها قیمت خود را افزایش دهند که به منزله تعطیل کردن واحدهای تولیدی است. اصلا بدون یک چارچوب کلان استراتژیک، نمی توان به جراحی دست زد.

ایراد پنجم این بود که منابع هدفمندسازی به تولید اختصاص نیافت بلکه در وهله بعدی یا همزمان دولت ماهانه 5/1 تریلیون تومان هم کسری بودجه برای یارانه داشت. طبق قانون قرار بود ما به ازای هر 100 تومان از محل آزادسازی قیمت حامل های انرژی، 50 تومان را به دولت و تولید و مردم و 50 تومان را هم به مصرف کننده بدهیم. نه تنها به دولت و تولید ندادند بلکه چون این مبلغ پرداختی را بالاتر از حد تصور گرفتند کسری بودجه آوردند و این را از طریق فروش دلار نفتی و تبدیل آن به ریال جبران کردند.

آن وقت فکر می کنید با ادامه این روند چه اتفاق هایی رخ خواهد داد؟ آیا این ها تشدید نمی شوند؟

اگر قیمت حامل های انرژی افزایش یابد و منابع آن به مردم و صنعت اختصاص داده نشود، به چاه هم بریزند از وضعیت فعلی بهتر است. این که استدلال روشنی است. حتی در این صورت آنچه برای شما می ماند یک ترافیک کمتر و محیط زیست سالم تر است. هر سیاست معطوف به کاهش مصرف انرژی خوب است.

اما به هر قیمتی؟

این که شما بعدا چه می کنید بماند. موضوع بحث من و شما این است که حتی اگر تمام بقیه هدفمندکردن یارانه ها اجرا نشود و تنها اصلاح حامل های انرژی اجرا و منجر به کاهش مصرف شود و حتی آن پول را دور بریزیم بهتر از وضعیت موجود است. روزانه 200 تا 250 هزار لیتر بنزین قبل از ورود به باک بنزین اتومبیل ها از بین می رود. البته از بین نمی رود بلکه تبدیل به سمی می شود که مردم همان جا استنشاق می کنند.

حالا اگر شما این منابع را 100 درصد بگیرید و به مردم بدهید و سرمایه گذاری هم نکنید باز یک قدم بهتر است. اگر به سرمایه گذاری بپردازید که یک قدم دیگر بهتر است و اگر در کنار آن به آزادسازی اقتصادی بپردازید که دیگر نور علی نور است. علاوه بر این، استدلالی که مدتی پیش مجلس برای توقف فاز دوم هدفمندسازی مطرح کرد این بود که با توجه به تحریم وضعیت کشور خطیر است و صلاح بر این است که هدفمندسازی متوقف شود، در حالی که پیش از آن، با استناد به همین استدلال ها فاز دوم را تصویب کرده بودند. در واقع با یک استدلال یک طرح را هم راه انداختند و هم آن را متوقف کردند. بنابراین مساله توقف هدفمندی یارانه ها مساله ای سیاسی است نه اقتصادی. اصلا کسی در این حوزه استدلال اقتصادی نکرده است.

اگر از نظر اقتصادی بخواهیم استدلال کنیم، فکر نمی کنید ادامه طرح هدفمندسازی یارانه ها منجر به افزایش کسری بودجه دولت شود؟

مشکلات تولید و کسری بودجه و تورم همه قبل از هدفمندسازی یارانه ها هم وجود داشت. تورم طبق آمارهای بانک مرکزی در دی ماه سال 87 به 30 درصد رسیده بود. آیا آن زمان هدفمندسازی یارانه ها اجرا شده بود؟

در بخش آغازین سخنان شما این موضوع را اشاره کردید که اجرای این طرح به منزله این است که به صورت طبیعی با افزایش گردش پول یک تورم خواهیم داشت.

یک میزان محدودی منظورم بود اما علم اقتصاد این را تایید نمی کند.

یعنی علم اقتصاد این را تایید نمی کند که هدفمندسازی یارانه ها به صورت طبیعی تورم به وجود می آورد؟

هدفمندسازی یارانه ها به شکلی که اکنون اجرا می شود مساوی تورم است. اما شما فرض کنید که الان اجازه ندهید این طرح اجرا شود، خب به یک شکل دیگر تورم به وجود می آید. مساله هدفمندسازی یارانه ها نیست بلکه بی انضباطی مالی دولت است. این است که می گویم راه حل مسائل اقتصادی ایران سیاسی است. به جای اینکه جلوی ریشه مشکلات را بگیرند، جلوی هدفمندسازی یارانه ها را گرفتند و حاصل این می شود که فاصله قیمت بنزین در ایران با آن چیزی که در ترکیه هست چندین برابر است. یعنی دوباره قاچاق سوخت شروع شده است.

از نگاه شما تبعات توقف این طرح بیشتر است یا تبعات ادامه آن؟

اگر جلوی این طرح را بگیرند نقاط ضعف آن در جای دیگری ادامه خواهد یافت.

یعنی آن کسری بودجه به شکل دیگری باز هم وجود خواهد داشت؟

دقیقا. از طریق چاپ پول یا بی انضباطی این به وجود خواهد آمد.

در واقع با توقف هدفمندسازی یارانه ها مشکل حل نمی شود؟

در سال 89 تنها در 3 ماه آن هدفمندسازی یارانه ها اجرا شد و در آن سال، 65 درصد احکام بودجه اجرا نشد. متوسط هزینه عمرانی دولت به قیمت ثابت در سال 89 از سال 82 هم کمتر بوده، در حالی که درآمد نفتی دولت 4 برابر بیشتر بوده است. بنابراین مساله اصلا توقف هدفمندسازی یارانه ها نیست.

به نظر شما طرح هدفمندسازی یارانه ها در نوسان های ارزی کشور چقدر نقش داشته است؟

اگر به درستی اجرا می شد به خوبی به مسائل ارزی کمک هم می کرد. نکته این است که اگر شما فرض کنید سطح ورودی پول به جامعه ثابت است این سطح نقدینگی را معادل یک استخر در نظر بگیرید که از هرجای این استخر آب بردارید و به یک جای دیگر استخر بریزید هیچ تغییری در میزان آب رخ نمی دهد. در نقدینگی هم وضعیت همین طوری است. مثلا فرض کنید قیمت بنزین در کشور ما از فردا لیتری یک میلیون تومان شود، آن وقت چه اتفاقی رخ می دهد؟ تا آنجایی که ممکن است مردم مصرف بنزین خودشان را کاهش می دهند و تا آنجایی که کشش پذیر نیست، مصرف کننده مجبور است پول بیشتری برای مصرف بنزین بدهد و به همین نسبت پنیر کمتری می خرد و بنابراین قیمت پنیر پایین می آید.

در دنیا طی یک روز قیمت مثلا یک پنیر 10 برابر می شود یا قیمت طلا 3 برابر می شود، پس چرا نرخ تورم جهانی به همان میزان متوسط 2 درصد است؟ اگر فرض کنید که پول جدیدی وارد اقتصاد نمی شود آن وقت به همان نسبتی که مجبور هستید برای خرید کالای میزان بیشتری پرداخت کنید به همان میزان برای خرید کالایی دیگر میزان کمتری را پرداخت خواهید کرد. آن وقت سطح عمومی قیمت ها همواره ثابت می ماند. بنابراین هدفمندسازی یارانه ها عامل اصلی تورم نیست، اما در افزایش سرعت گردش پول سهمی دارد که البته آن هم عدد وحشتناکی نیست. این وضعیت موجود به علت افزایش نقدینگی است. آمارها نشان می دهد که در سال 90 اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها 18 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته است. این رقم استقراض شده و نقدینگی خرج شده است. در تمام سال هایی که تورم 25 تا 30 درصد بوده مگر ما هدفمندسازی یارانه ها داشتیم؟

پایین تر بودن تورم تولید نسبت به تورم مصرف به معنای آن نیست که نگذاشتند حداقل فعلا تولیدکننده به میزان هزینه هایی که داشته به بهای اقلام اضافه کند؟

همیشه یک فاصله زمانی بین تورم تولید و مصرف است و ربطی به آن ندارد. اگر تولید تورم مثلا 32 درصدی دارد، معنای این حرف این است که سهم انرژی در مصرف تولید مصرفی ایران 32 درصد است که آن وقت باید با این تولید خداحافظی کرد. علت رشد هزینه های تولید، هدفمندی یارانه ها به تنهایی نیست.

اما مساله این است که با برخوردهای تعزیراتی اجازه ندادند تورم ناشی از هدفمندسازی یارانه ها به مصرف کننده برسد. به نظر شما ما الان تورم انباشت شده نداریم؟

ما یک رابطه علت و معلولی را با رابطه همزمانی اشتباه می گیریم. آن زمان هم که قیمت سوخت بالا می رفت و بلافاصله بعد از عید تورم رخ می داد همه فکر می کردند تورم به دلیل افزایش قیمت سوخت بوده، در حالی که بالاترین افزایش قیمت یکباره سوخت در ایران در سال 1359 در زمان نخست وزیری شهید رجایی رخ داد که تورمی حادث نشد. در آن زمان قیمت بنزین را یکباره 200 درصد افزایش دادند که در نیم قرن اخیر تنها آن زمان بوده که قیمت بنزین در ایران گران تر از قیمت جهانی شد. سالانه حدود 80 هزار میلیارد تومان به نقدینگی ایران اضافه می شود، شما این را رها کردید و می گویید که هدفمندسازی یارانه ها عامل تورم است. من می گویم در سال 87 که تورم بیشتر از حالا بوده مگر یارانه ها اجرا شده بود؟ در تمام 4 سال اول دولت نهم قیمت حامل های انرژی تثبیت شده بود اما تورم از 6 به 30 درصد رسید. میزان افزایش نقدینگی در سال 91 به میزان 25 درصد بیشتر از کل نقدینگی تجمیعی 100 سال اخیر ایران تا سال 83 بوده است.

شما فکر نمی کنید که این افزایش نقدینگی با هدفمندسازی یارانه ها ارتباطی داشته است؟

اگر شما بخواهید به مردم پول بدهید و این پول 2برابر آنچه باشد که از اصلاح نرخ های حامل های انرژی دریافت می کنید، این دیگر به خودتان مربوط است، اما آن دیگر هدفمندسازی یارانه ها نیست.

پس هدفمندسازی یارانه ها در افزایش نقدینگی نقش داشته است؟

نخیر. بالاترین رشد نقدینگی در تاریخ اقتصاد ایران برای سال 86 است؛ یعنی 2 سال قبل از هدفمندسازی یارانه ها.

شما عامل این افزایش نقدینگی را در چه می بینید؟

وقتی هزینه ها از درآمدهای دولت جلو می زند، دولت اگر دلار نفتی داشته باشد به بانک مرکزی می فروشد و تورم خلق می کند یا اینکه از بانک مرکزی استقراض می کند. هیچ کس در این 8 سال در ایران به فکر کاهش هزینه نبوده است و هیچ کس نگفت که این کار موجب آسیب رساندن به مردم می شود که شد. یعنی هزینه های تحمیل شده به مردم ناشی از تورم یارانه های نقدی طی 2 سال اخیر به مراتب بیشتر از آن یارانه است. یعنی اگر پولی به مردم داده نمی شد ولی تورم 4، 5 درصد می ماند بیشتر موجب خوشحالی مردم ما می شد.

فکر نمی کنید همین سخن شما بهترین استدلال برای توقف فاز دوم هدفمندسازی یارانه هاست؟

نه. این چیزی که اجرا می شود را نمی گویم. شما اگر جلوی این هدفمندسازی یارانه ها را بگیرید نمی توانید مانع آن مشکلاتی شوید که وجود دارد. مساله این است که در چند سال گذشته، کنترلی بر بی انضباطی های دولت وجود نداشته، چه با هدفمندسازی و چه بدون هدفمندسازی یارانه ها. در واقع حتی مجلس با تصویب توقف فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها بر سر قبری گریست که اصلا در آن مرده ای نبود. اصلا مساله این جا نبود و آنها هم که این را تصویب کردند این را می دانستند و تنها دنبال اهداف سیاسی بودند.

پیش بینی شما در مورد واکنش دولت یازدهم نسبت به مسائل اقتصادی چیست؟

ما با این دست فرمان ممکن است به سرنوشت برخی کشورهایی اروپایی دچار شویم. یعنی دولت یازدهم در مورد هزینه ها باید یک باره چنان ترمز را بکشد که منجر به تکانه هایی شدید شود. کاهش هزینه های دولت و کاهش تعداد کارکنان دولتی از جمله اقداماتی است که باید انجام شود. منظورم ریاضت اقتصادی است. وگرنه نرخ تورم به جایی خواهد رسید که از آن طرف قابل تحمل نخواهد بود. چون ساختار اقتصادی ایران هم در مقابل تورم و هم در مقابل رکود آسیب پذیر است که حالا به سمت رکود تورمی شدیدی می رویم. بزرگترین چالش دولت یازدهم ایجاد یک توازن مالی در حوزه اقتصاد است.

در مورد اقتصاد ایران شما وقتی این چنین توصیه می کنید پس می توان گفت که برای آن راهکار اقتصادی هم در نظر می توان گرفت و صرفا سیاسی نیست.

دولت ها در ایران اگر بخواهند انضباط پذیر باشند باید بتوان از آنها بازخواست کرد که آقای احمدی نژاد مرزهای نویی در این مورد ایجاد کرد.

سازمان مدیریت در این مورد چقدر می توانست نقش داشته باشد؟

سازمان مدیریت هم یکی از ابزارها می توانست باشد. نکته دوم اینکه الان شما در حوزه تورم و رکود هر اصلاحی که بخواهید انجام بدهید نیاز به پشتوانه مردمی دارد. منظورم اعتماد به مسئولان اقتصادی کشور است. من یادم است که شهید رجایی روزی در تلویزیون گفت از فردا بنزین به جای یک تومان، 3 تومان خواهد شد که از قیمت جهانی هم بالاتر رفت یا آقای خاتمی در سال 78 به میزان 80 درصد نرخ سوخت را افزایش داد که جالب است این 2 تصمیم به تشدید نرخ تورم منجر نشد، در حالی که در دوران آقای احمدی نژاد نرخ سوخت ما ثابت بود و چند سال تورم افزایش یافت.

جالب است که ما هنوز نمی توانیم به مردم بگوییم که اصلا تورم به اصلاح نرخ حامل های انرژی ربطی ندارد. هر اصلاحی در ایران بدون یک پایگاه مردمی نمی تواند انجام شود. دولت یازدهم باید روندهای سرمایه گذاری را احیا کند. یعنی از مصرف کل کم و به سرمایه گذاری اضافه شود. در طرح هدفمندسازی یارانه ها قرار این بود که مصرف کل را کم و به سرمایه گذاری اضافه کنند. اینکه ما تمامی مشکلات را از ناحیه ها بدانیم تحریم درست نیست.

البته در مورد مسائل ارزی هم مطرح شده این نوسان ها ناشی از تحریم است.

اثر که داشته اما به همان میزان که اثر منفی داشته اثر مثبت هم می توانست داشته باشد.

اثر مثبت آن چه بوده است؟

اولا که هیچ کشوری به دلیل تحریم برهم نریخته است. در حالی که عمر تحریم به اندازه دیپلماسی جهان است. ثانیا ما قبل از شروع تحریم انتقاد می کردیم که ایران را به یک بازار وارداتی برای کشورهای دیگر تبدیل کرده اند. نرخ موثر تعرفه وارداتی که در دوران آقای خاتمی به 13 درصد رسیده بود را به کمتر از 10 درصد رساندند. در حال حاضر این نرخ تقریبا 5 درصد شده است. بنابراین ایران یک منطقه آزاد تجاری شده است. تحریم ها منجر به وضعیتی می شود که گویی تعرفه های وارداتی را بالا برده اند.

اما سهم کالاهای سرمایه ای و واسطه ای در واردات ایران حدود 80 درصد است.

سهم کالاهای سرمایه ای در واردات از سال 84 به بعد کاهش یافته است. البته من نمی گویم مشکلی ایجاد نمی کند اما استراتژیک نیست. یعنی مفید هم هست. یعنی چون جلوی واردات گرفته می شود تولید داخلی و صادرات تقویت می شود و سطح اشتغال افزایش می یابد.

اما تولید خودش به واردات وابستگی دارد.

اگر تحریم را یک مساله استراتژیک بلندمدت در نظر بگیرید من حرف شما را قبول دارم اما ما در مورد 2، 3 سال داریم حرف می زنیم. در یک بازه 3 تا 5 ساله مجموعه تحریم ها اثرات مثبت بیشتری دارند. تحریم ها باعث افزایش کارایی اقتصاد ایران در داخل می شود. شما فکر می کنید برای چه در 8 سال گذشته 600 میلیارد دلار پول نفت در جامعه ریخته شده و تنها یک دهم دوران اصلاحات معادل 50 هزار شغل به صورت متوسط در سال ایجاد شده است؟ این تحریم ها حداکثر کاری که می تواند کنند کاهش واردات است که چه بهتر.

به نظر شما در شرایطی مثل ریاضت اقتصادی آن وقت تکلیف صادرات چه می شود؟

قطعا رونق می گیرد. 50 درصد ظرفیت تولید صنعتی ایران شاید در حال استفاده است و این در کمتر از یک سال می تواند به 100 درصد برسد. واردات مواد اولیه که سخت نیست. ظرفیت صادرات ایران سالانه 60 میلیارد دلار با توجه به میزان تولید ناخالص داخلی ایران است. البته در ابتدا که حتما با مشکلاتی مواجه می شود اما افزایش نرخ دلار، صادرات را اقتصادی می کند. چون عرضه را در داخل کم می کند.

در بحث ممنوعیت صادرات سال گذشته اقلامی چون برنج و چای هم بود. آیا این نشان نمی دهد که ایران در این اقلام کمبود دارد و به جای صادرات باید ابتدا داخل مصرف داشته باشد؟

به نظر من وقتی تحریم می شویم مردم به سمت تولید روی می آورند. ما برای تولید بیش از 95 درصد محصولات داخلی به هیچ محدودیت تکنولوژی بر نمی خوریم. ما واقعا مثلا به واردات برنج نیاز داشتیم؟

شاید در مقاطعی برای تنظیم بازار نیاز بوده است.

این اقتصاد را همین ها اجازه نداده که رشد کند.

اگر این واردات نباشد که افزایش قیمت رخ می دهد.

رخ که داده است. حالا که این اتفاق رخ داده است بگذارید این اقتصاد یک نفسی بکشد. سیاستمداران در ایران همواره در معرض این گزینش هستند که آیا می خواهند مردم را به سر کار بفرستند یا تورم را کاهش دهند. شما حتی از مردم هم بپرسید، می بینید که غالبا از داشتن شغل استقبال می کنند تا کنترل تورم به قیمت رکود.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت از جمله مطالب، محتوا و تصاویر متعلق به وطن دانلود میباشد.
استفاده از مطالب وطن دانلود دات کام در سایت ها تنها با ذکر منبع و درج لینک مجاز میباشد.