سه شنبه ۲۶ ، تير ۱۳۹۷

>> بازی آنلاین استراتژیک امپراطوری های جاوید  <<
 


امپراطوری های جاوید محبوبترین و پیشرفته ترین بازی استراتژیک آنلاین میباشد که به بیش از 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. در این بازی شما یکی از دو نژاد امپراتوری ها و یا صحرانشینان را انتخاب کرده و در کنار هزاران بازیکن دیگر لرزه بر تن دشمنان خود می اندازید.
جوایز: در طول سرور مدیریت پاداش های روزانه هفتگی و ماهانه را به بازیکنان برتر اهدا میکند و در پایان هر سرور به بازیکنان و اتحادهای برتر پاداش های ارزنده ای اهدا میگردد.

در کمتر از یک دقیقه ثبت نام و سپس نژاد خود را انتخاب کرده و فرمانروایی خود را آغاز کنید.
بازی امپراطوری های جاوید به دانلود نیاز ندارد و کاملا رایگان است.

برای شروع کلیک کنید 

::::: بدنسازی معتادم کرد! ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

سوژه «ميزگرد تناسب اندام» اين هفته ما آقاي سعيد 29 ساله هستند که 2 بار با عوارض مختلف داروهاي بدنسازي مواجه شده اند. اولين بار در سال 1390 به خاطر بالا بردن وزنشان به باشگاه بدنسازي مراجعه و با رژيم غذايي خاص و مصرف کپسول هاي چاقي، اقدام به بالا بردن وزنشان مي کنند....

بار دوم هم در سال 1391 و با شکايت از افزايش وزن بي رويه، دوباره به همان باشگاه ورزشي مي روند و اين بار، بلاي جديدي سرشان مي آيد. اگر مي خواهيد از ماجراي چاق و لاغر شدن آقاي سعيد با داروهاي بدنسازي مطلع شويد و نظر متخصصان «سلامت» را هم در اين زمينه بدانيد، خواندن ادامه مطلب را به شما پيشنهاد مي کنيم.

آقاي سعيد که براي لاغري قرص هاي حاوي

شيشه مصرف کرده و به آن معتاد شده است، مي گويد:

5 ماه است براي ترک شيشه تحت نظرم

سلامت: به ما مي گوييد که ماجراي چاق و لاغر شدن پردردسرتان دقيقا چه بود؟

اواخر سال 1390 با قد 175 سانتي متر و وزن 52 کيلوگرم به سفارش يکي از دوستانم براي افزايش وزن و عضله اي شدن اندامم به باشگاه بدنسازي مراجعه کردم. بعد از چند ماه ورزش، با نظر مربي ورزشي ام کپسول هاي گياهي چاق کننده مي خوردم. البته کار اين کپسول ها، افزايش اشتها بود و مربي مي گفت چه خوراکي هايي براي بالا بردن وزنم مصرف کنم.

سلامت: واقعا اشتهاي?تان زياد شده بود؟

بله، حتي گاهي ميل به خوردن 5 وعده کامل غذا در طول روز داشتم.

سلامت: رژيمي که مربي تان داده بود، چه ويژگي هايي داشت؟

به من توصيه کرده بود علاوه بر خوردن غذاهاي روزانه، قبل و بعد از باشگاه هم دو سيب زميني بزرگ پخته شده با 2 قاشق سس مايونز و 2 قاشق کره يا روغن مايع بخورم. ضمن اينکه به سفارش ايشان، حجم چربي هاي مصرفي ام را در طول روز افزايش دادم. مثلا بيشتر از قبل غذاهاي سرخ کردني مي خوردم يا برنج و ماکاروني را با نان و کره مصرف مي کردم.

سلامت: با اين کارها وزنتان بالا هم رفت؟

بله. فکر مي کنم حدود 6 يا 7 ماه رژيم چاقي و مصرف کپسول هاي گياهي را ادامه دادم و در طول اين دوران بيش از 30 کيلوگرم افزايش وزن داشتم.

سلامت: بدون عارضه؟

بيشترين عارضه اش اين بود که کمي پرخاشگر و عصبي شده بودم. با قطع کپسول ها باز هم اشتهايم از بين نرفت و انگار بزرگ شدن معده باعث پرخوري بيش از اندازه ام شده بود. ديگر کار به جايي رسيد که اين بار با شکايت از افزايش وزن به باشگاه مي رفتم و مربي هم علاوه بر ورزش، مصرف قرص هاي لاغري را به من پيشنهاد داد.

سلامت: و شما هم اين پيشنهاد را پذيرفتيد؟

بله، وقتي ديدم کپسول هايي که پيشنهاد کرده بودند، باعث افزايش اشتهايم شدند، فکر کردم اين قرص هاي لاغري هم خوب است و مصرف روزي يک قرص هم مشکلي ايجاد نخواهد کرد.

سلامت: از چه زماني و چطور با عوارض مصرف قرص هاي لاغري آشنا شديد؟

حدود 3 ماه روزي يک قرص مي خوردم. اشتهايم دوباره کم شده و وضع خوابم هم حسابي به هم ريخته بود. بيشتر از قبل پرخاشگر و عصبي بودم. مدام احساس مي کردم همه در مورد من حرف مي زنند. حتي وقتي کسي در خانه نبود، صداهايي مي شنيدم که انگار مرا مخاطب خود قرار مي دادند. به همه شک داشتم. فکر مي کردم اطرافيانم در حال توطئه چيني براي لطمه زدن به من هستند. حتي به پدر، مادر و برادر کوچکم هم شک داشتم. يک روز که فکر مي کردم برادرم براي آزار دادن من تمام وسايل اتاقم را زير و رو کرده، حسابي عصباني شدم و او را کتک زدم. پدر و مادرم از اين رفتارهاي عجيبم کمي مضطرب شده بودند، چون من قبلا آرام و بدون حاشيه بودم. به همين دليل هم با اصرار زياد پدر و گريه هاي مادرم، نزد روان پزشک رفتيم. ايشان با شنيدن شرح حال، از من خواستند يكي از قرص هايي را که مصرف مي کنم، براي آزمايش و بررسي تحويلشان دهم و من هم اين کار را انجام دادم.

سلامت: نتيجه چه شد؟

گفتند قرص ها حاوي ماده محرک شيشه است و به مصرف آنها اعتياد پيدا کرده ام. تازه آنجا بود که دليل تغيير رفتارم را متوجه شدم و فهميدم چرا با خوردن آن قرص ها احساس انرژي بيشتري مي کردم و دوست نداشتم مصرفشان را قطع کنم. بلافاصله پس از شنيدن موضوع از مربي ورزشي ام شکايت کرديم و او مدام ادعا مي کرد اين قرص ها حاوي شيشه نيستند و تازه اگر هم باشند، شيشه اعتيادآور نيست! او اصرار داشت من چيزي جز آنچه برايم تجويز کرده، مصرف مي کرده ام در صورتي که اينطور نبود.

سلامت: در حال حاضر وضعيت سلامتتان چطور است؟

5 ماه مي شود که براي ترك شيشه تحت نظر روان پزشک هستم. کمي آرام تر شده ام و وابستگي ام به اين ماده محرک هم کمتر شده است اما هنوز رگه هايي از عصبي شدن هاي بي مورد را دارم و دوست دارم بدانم آيا مرکز و راه خاصي براي ترک کامل شيشه وجود دارد يا نه.

سلامت: حرف آخر؟

اشتباه ترين راه را براي افزايش و کاهش وزن انتخاب کردم و به تمام کساني که قصد کم يا زياد کردن وزنشان را دارند، توصيه مي کنم براي اين کار به متخصص تغذيه مراجعه کنند تا تجربه تلخ من گريبانگيرشان نشود.

نگاه درمانگر اعتياد

توصيه

دکتر محمدعلي حريرچيان

به سوژه

«ميزگرد تناسب اندام»

ترک شيشه

درک مي خواهد

و صبر

سلامت: آقاي سعيد مي گويند ندانسته به مصرف شيشه روي آورده اند. افرادي که مانند ايشان در باشگاه هاي بدنسازي اقدام به مصرف داروهاي محرک مي کنند، از کجا بايد متوجه مصرف چنين موادي شوند؟

فردي که شيشه مصرف مي کند، مي تواند با توجه به عوارض ناشي آن متوجه بشود که در حال استعمال نوعي ماده محرک است. يکي از مهم ترين عوارض مصرف شيشه و ساير مواد محرک، ايجاد اختلال در خواب شبانه و نشانه ديگر، کم اشتهايي يا بي اشتهايي است و در موارد بسياري، پيشنهاد مصرف شيشه براي کاهش وزن به دليل همين پايين آمدن اشتها به خيلي از افراد مانند آقاي سعيد داده مي شود. پرخاشگري يا واکنش در مقابل کوچک ترين محرک هاي محيطي، عصبي شدن، سوءظن و بدبيني هم جزو ساير نشانه هاي مصرف محرک هايي مانند شيشه است.

سلامت: عوارض ناشي از مصرف شيشه به دوز مصرف هم بستگي دارد؟

بله، ميزان واکنش به مصرف محرک ها و شدت و ضعف عوارض آنها در بدن به مقدار مصرف و عوامل دروني هر فرد بستگي دارد. گاهي استعمال شيشه براي خيلي ها با ايجاد هذيان، تفکرهاي منفي، سوءظن و توهم هاي شديد و شنيدن صداهاي مختلفي که ديگران متوجه آن نيستند هم همراه است.

سلامت: برخي از افراد، به خصوص آنهايي که پيشنهاد مصرف شيشه براي کاهش وزن را مطرح مي کنند، معتقدند اين ماده محرک، اعتيادآور نيست. شما اين باور نسبتا رايج را قبول داريد؟

به هيچ وجه. مصرف شيشه مانند استعمال خيلي از مخدرها و محرک هاي ديگر، وابستگي و اعتياد به دنبال دارد.

سلامت: پس چرا چنين باوري در ميان مردم شکل گرفته است؟

معمولا بيشتر افراد، اعتياد را مساوي با خماري ناشي از مصرف نكردن مواد مخدر مي دانند و فردي را معتاد محسوب مي کنند که در صورت نرسيدن مواد، دچار علايم خماري و محروميت از مخدر شود. هرچند که علايم خماري براي فردي که الکل، شيشه يا ساير محرک ها را مصرف مي کند، ايجاد نمي شود اما اعتياد فقط به معناي خماري و نشئگي نيست و مصرف نكردن شيشه و الکل علايم و عوارض متفاوت ديگري دارد. به عبارت ساده تر، تفاوت ميان علايم ترک يا محروميت مصرف مخدرها و محرک ها باعث شده تصور اعتيادآور نبودن شيشه در بين مردم مطرح شود.

سلامت: مهم ترين نشانه هاي وابستگي يا اعتياد به شيشه و ساير محرک ها چيست؟

وقتي فردي براي مدتي مواد محرک مصرف مي کند، به مرور به آن وابسته مي شود و زماني که بخواهد دور مصرف را خط بکشد، به طور حتم با وسوسه شديد مصرف مواجه مي شود. گاهي چنين وسوسه اي، بسيار بيشتر از وسوسه تمايل به مصرف مخدرهاست. اين اولين علامت اعتياد به محرک ها محسوب مي شود و افت انرژي شديد، پرخاشگري، عصبانيت شديد، اضطراب و بي قراري هم جزو ديگر نشانه هاي محروميت از مصرف محرک هاست. به همين دليل افرادي مانند آقاي سعيد براي رهايي از اين حس خمودگي، بي قراري و اضطراب ترجيح مي دهند که دوباره مصرف را تکرار کنند. تمام اين علايمي که در صورت مصرف نكردن محرک ها براي فرد ايجاد مي شوند، مي توانند نشان دهنده وابستگي و اعتياد باشند.

سلامت: آيا درست است که مي گويند نمي توان مصرف شيشه را ترک کرد؟

درست که نيست اما ترک ماده محرکي مانند شيشه به سادگي ترک مواد مخدر نيست. به عبارت ساده تر، در حال حاضر دارويي که بتواند جايگزين مصرف شيشه شود و به ترک آن کمک کند، وجود ندارد. البته تحقيقاتي در اين زمينه انجام و مصرف داروهايي براي ترک شيشه پيشنهاد شده است اما اين پيشنهادها هنوز جنبه تحقيقاتي و تجربي دارند و نمي توان در تمام موارد، چندان به آنها تکيه کرد بنابراين به دليل اينکه دارويي براي ترک آمفتامين ها و متاآمفتامين هايي مثل شيشه وجود ندارد، روند درماني ترک به کار روي ذهنيت افراد و برگزاري جلسه هاي مشاوره بستگي دارد. به طور کلي، براي ترک محرک ها مدلي به نام «ماتريکس» وجود دارد که با تکيه بر آن مي توان تا حد زيادي به فرد وابسته، براي ترک مواد کمک کرد.

سلامت: کمي بيشتر در اين مورد توضيح مي دهيد؟

بله، در قالب اين مدل، کاري با عنوان شناخت درماني روي فرد معتاد به مواد محرک انجام مي شود و درمانگر تلاش مي کند وابستگي فرد به اين مواد را به تدريج کم کند و تا جايي پيش برود که ترک محرک کامل انجام شود. گاهي در طول دوره درمان، مصرف برخي داروهاي آرام بخش، ضداضطراب و ضدافسردگي هم براي فرد تجويز مي شود. تجويز دارو و مقدار مصرف آن به شرايط فرد هنگام ترک بستگي دارد. عده اي از درمانگرها هم براي ترک شيشه به طور تجربي از داروي متادون براي ايجاد آرامش در فرد و تحريک کمتر او استفاده مي كنند اما اين دارو بيشتر براي ترک مخدرها مصرف مي شود و مسير اصولي ترک محرک ها نيست. بازهم تاکيد مي کنم به دليل وابستگي شديدتر و اعتياد سنگين تر به شيشه و ساير محرک ها، روند درمان اعتياد به آنها هم کمي مشکل تر و طولاني تر خواهد بود. متاسفانه به دليل همين طولاني تر بودن روند درمان اعتياد به محرک ها نسبت به روند درمان اعتياد به مخدرها، درصد موفقيت افرادي که مصرف يک ماده محرک را کاملا ترک مي کنند، کمتر از کساني است که دور مصرف مخدرها را خط مي کشند بنابراين خود فرد و خانواده او بايد تا درمان کامل کمي صبر و حوصله به خرج دهند تا نتيجه مطلوب بگيرند.

سلامت: بهتر است براي ترک شيشه به چه متخصص يا مرکز درماني مراجعه شود؟

بهتر است به روان پزشک يا درمانگران اعتيادي که تجربه کار در زمينه ترک شيشه داشته اند، مراجعه شود. ضمن اينکه مرکز ملي مطالعات اعتياد که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي تهران در ميدان قزوين، جنب بيمارستان فارابي کار مي کند، جزو اصلي ترين مراکز ترک اعتياد به شيشه در کشور محسوب مي شود و افرادي که وابستگي شديد به مصرف آن پيدا کرده اند، مي توانند با مراجعه به اين مرکز تحت درمان قرار بگيرند. از سوي ديگر، معمولا تمام مراکز ترک اعتياد هم در مجموعه کاري خود افراد متخصصي که در زمينه ترک شيشه تجربه و تبحر کافي داشته باشند، دارند.

نگاه روان پزشک

کپسول بدنسازي، توهم و هذيان

دکتر حامد محمدي کنگراني

مشاور خانواده و ازدواج، عضو کميته رسانه و کميته روان درماني انجمن روان پزشکان ايران

متاسفانه يکي از اشتباه هاي بزرگ آقاي سعيد، مراجعه به باشگاه بدنسازي براي افزايش و کاهش وزن و بدتر از آن، مصرف کپسول هاي گياهي براي چاق شدن بوده است. معمولا بيشتر کپسول هايي که در عطاري ها، تحت عنوان کپسول هاي چاقي گياهي به فروش مي رسند و استفاده از آنها هم در باشگاه هاي بدنسازي توصيه مي شود، حاوي هورمون تستوسترون، کورتون يا داروهاي محرک هستند. به همين دليل مصرف آنها علايم مختلفي مانند پرخاشگري، بي قراري و اضطراب شديد را در پي دارد. زماني که فردي بخواهد مصرف اين کپسول هاي به اصطلاح گياهي بدنسازي را کنار بگذارد با عوارضي مانند افسردگي و پايين آمدن خلق مواجه خواهد شد. حتي در مواردي ديده شده در افرادي که از نظر ژنتيکي استعداد ابتلا به بيماري هاي رواني دارند، مصرف داروهاي محرکي که در قرص هاي چاقي و لاغري وجود دارد، باعث تحريک و بروز اين بيماري ها مي شود. يعني ممکن است علايم توهم و هذيان هم با مصرف چنين داروهايي افزايش يابد. به همين دليل توصيه مي شود از مصرف داروهايي که از ترکيب آنها اطمينان نداريد و پزشک مصرف آنها را تجويز نكرده است، خودداري کنيد.

نگاه متخصص تغذيه و رژيم درماني

براي افزايش وزن به هر رژيمي متوسل نشويد

دکتر محمدرضا وفا

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران

مهم ترين خطاي آقاي سعيد، مراجعه به باشگاه بدنسازي براي چاقي و لاغري و استفاده از داروهايي بوده که در مورد تركيب هاي موجود در آنها آگاهي نداشته اند و يک فرد غير پزشک مصرفشان را توصيه کرده است.

هر نوع داروي گياهي بايد با نظر پزشک يا متخصص گياهان دارويي تجويز و مصرف شود. از سوي ديگر، گياهي بودن يک ماده خوراکي به معناي سالم بودن مطلق آن نيست. يعني حتي گياهان دارويي را هم نمي توان به هر ميزاني مصرف کرد، چه برسد به قرص ها و کپسول هاي گياهي که خيلي از افراد عادي، اطلاع کاملي از ترکيب هاي موجود در آنها و عوارض احتمالي شان ندارند.

آقاي سعيد مي گويند مصرف کپسول هاي گياهي باعث افزايش اشتها ايشان شده است. افزايش اشتها براي يک فرد لاغر، نکته مثبتي محسوب مي شود اما انتخاب و نوع خوراکي هاي مصرفي در رژيم هاي افزايش وزن اهميت زيادي دارد. يعني در مواردي مانند روند افزايش وزن اين دوست عزيز، رژيم غذايي با مصرف چربي هاي فراوان و بالا رفتن سطح چربي بدن همراه بوده است که اين مساله مي تواند براي سلامت فرد بسيار خطرناک باشد و او را مستعد ابتلا به بيماري هاي قلبي، ديابت، اختلال هاي فشارخون، چربي خون و ده ها مشکل متابوليک ديگر کند. افرادي که مي خواهند وزنشان را بالا ببرند، بايد تحت نظر متخصص تغذيه باشند تا در طول روند بالا بردن وزن، درصد چربي بدنشان بررسي شود و از حد استاندارد بالاتر نرود. از طرفي هم بافت ماهيچه اي بايد در دوران رژيم افزايش وزن، بيشتر شود تا مطمئن باشيم اين روند بالا رفتن وزن، کاملا مناسب است.

نکته ديگر در مورد نوع رژيم غذايي افزايش وزن آقاي سعيد است؛ در رژيم غذايي ورزشکاران حرفه اي و نيمه حرفه اي، نوع و مقدار مصرف کربوهيدرات ها بسيار اهميت دارد در حالي که مصرف خوراکي هاي سرشار از کربوهيدرات به ساير ورزشکاران معمولي توصيه نمي شود. برخي خوراکي هاي حاوي کربوهيدرات مانند همين سيب زميني که آقاي سعيد مصرف مي کردند، نمايه گلايسمي بسيار بالايي دارند و مصرف بيش از اندازه و مکرر آنها بار زيادي به کبد و پانکراس تحميل مي کند. اين مساله مي تواند زمينه ساز ابتلا به بيماري ديابت و خيلي خطرناک باشد. به همين دليل اگر مصرف کربوهيدرات با ميزان ورزش روزانه هماهنگ نباشد، ظلم بزرگي در حق بدن مي شود. در نتيجه مي توان گفت رژيم سيب زميني با سس مايونز و کره يا روغن مايع معمولي، رژيم نادرستي براي افزايش وزن است و متاسفانه سس مايونز و کره منبع اسيدهاي چرب اشباع هستند. براي افزايش دريافت کالري بهتر است به جاي مصرف سس مايونز، روغن معمولي و کره، از چربي هاي سالم تري مانند روغن هاي زيتون، کانولا، آفتابگردان، سويا و ذرت استفاده کرد. البته درصد چربي دريافتي در رژيم هاي افزايش وزن بايد تحت کنترل باشد تا افزايش سطح چربي خون باعث ايجاد مشکلات بيشتري نشود.

منبع: salamtarin.com

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت از جمله مطالب، محتوا و تصاویر متعلق به وطن دانلود میباشد.
استفاده از مطالب وطن دانلود دات کام در سایت ها تنها با ذکر منبع و درج لینک مجاز میباشد.